Cestovní pojištění – jaké pojištění vybrat pro sportovní zájezd? Pokrývá pojistka všechna rizika na mé cestě? Přehled produktů 8 pojišťoven.

Cestovní pojištění je součástí příprav asi většiny cestovatelů. I když věřím, že bude vždycky vše v pořádku, pojištění vždy uzavírám pro klid. V rámci ušetření času v budoucnu, dala jsem si práci a udělala si malý průzkum trhu (abych se vyhnula produktu „jako minule“, který je třeba naprosto nefunkční). Prozkoumala jsem podrobně pojistné podmínky sedmi pojišťoven a udělala jsem si stručný přehled produktů. Přečtěte si, jakou pojistku vybrat na vodu, lyže, nebo ferraty.
Od chvíle, kdy plánujeme absolvovat na cestách nějaký sport nebo třeba vysokohorskou turistiku, měli bychom si prostudovat pečlivě podmínky pojišťovny. Zjistíme, zda budeme skutečně kryti pro naše účely a pro případ nějaké nečekané nepříjemné události. Stalo se nám například, že naši kamarádi přijeli na ferratový zájezd s pojištěním, které nekrylo ferraty naší obtížnosti a vůbec to netušili.
Obrázek – Ferrata může být pohodová, celkem bezpečná cesta. Můžeme ale zdolávat i úseky obtížné nejen fyzicky, ale také psychicky. Není vyloučené, že budete potřebovat záchrannou akci v nějakém nepřístupném terénu! Většina „sportovního“ pojištění kryje lezení po ferratách o obtížnosti A-C. Na obtížnější ferratu už se pojistíte spíš výjiměčně (ale pojistíte, viz rozbor pojistných produktů).
Jaké jsou faktory pro výběr pojištění, které bychom měli brát v úvahu?
1) Časové omezení – jestli jedeme na krátkou dovolenou, nebo dlouhodobější cestování. Většinou je jednorázové pojištění omezeno na 60 dní. Pro dlouhodobější pobyty typu digitálních nomádů jsou specializované produkty u např. True Traveller nebo Safety Wing. Roční pojištění s určitými výhodami můžete pořídit také u Alpenverein rakouské pojišťovny (zde je omezení jedné cesty na 8 týdnů).
2) Účel cesty – zda jedeme na dovolenou, zda pracovně, zda budeme sportovat, jaké sporty, v jaké nadmořské výšce atd.
3) Destinace – většinou se pojištění dělí na: tuzemsko – Evropa – svět. Někde jsou vyhrazené samostatně ještě státy jako např. USA, Čína, arabské země…
4) Hodnota věcí s sebou
5) Zda cestuji sám, s rodinou nebo jako skupina
6) Obchodní podmínky – všechny pojišťovny je mají ke stažení. Obsahují všechny podrobné informace včetně možností připojištění a nebo výluk z pojištění. Většina pojišťoven např. nepojišťuje hotovost proti krádeži.
Samostatnou kapitolou jsou různé adrenalinové a extrémní sporty. Většina z nich je nepojistitelných, ale jsou i různé výjimky. Můžete se například pojistit u pojišťovny VZP na sjíždění divoké vody až na stupeň V, nebo dokonce kaňoning, kite a potápění. Potápění pokrývají i další pojišťovny, liší se trochu dalšími podmínkami jako je hloubka ponoru a jestli máte instruktora nebo ne.
Výjimkou je pojištění u britské pojišťovny True Traveller, kde jsou např. pojištěny ferraty bez omezení, pojistíte se také na VHT nad 4600m a nebo na Kilimandžáro, pojistíte se na práci v zahraničí i na mnoho rizikových sportů. Pojištění je koncipované pro dlouhodobější cestování, má samostatné pojištění pro batůžkáře, cena je kalkulovaná jako roční pojištění. Od roku 2021 má i pobočku v Praze. Podobně i u pojišťovny Alpenverein.
Obrázek – vysokohorská turistika do 3000 m.n.m. je většinou pojištěna v základu. Zimní sporty (lyžování) je někde v základu, jinde je to samostatný pojistný program, většinou zahrnutý v rizikových sportech. Nepojistitelný je většinou nikde např. alpinismus, skialpinismus, freeride, různé expedice aj.

Pečlivě jsem prostudovala pojistné podmínky sedmi vybraných pojišťoven v ČR a sestavila jsem údaje do přehledných tabulek ke každé pojišťovně. Je to takový stručný přehled, není účelem zde přepisovat pojistné podmínky, ale pro zorientování to určitě poslouží. Dočtete se zde všechny zásadní informace – jako je výše pojistného krytí, co je pojištěno a kolik to stojí.
A teď tedy přehled jednotlivých produktů a pojišťoven:
———————————————————–
1. Pojišťovna GENERALI

2. Pojišťovna ČSOB:

3. Pojišťovna KOOPERATIVA:

4. Pojišťovna AXA:

5. Pojišťovna VZP:

6. Pojišťovna UNIQA:

7. Pojišťovna True Traveller:
Cestovní pojištění – srovnání pojišťoven

8. Pojišťovna Alpenverein:
Cestovní pojištění – srovnání pojišťoven

ZÁVĚR, pořadí, aneb můj osobní názor:
____________________________________________
(mé srovnání pro cestu aktivního sportovce v Evropě, podle ceny a podle dalších podmínek platných v době psaní tohoto článku, tedy 3/2023)
1. GENERALI – 59,-Kč/den ve variantě STANDARD, pojištěna většina sportů, ferraty bez omezení, VHT do 6000 m.n.m., krytí 25 milionů
2. UNIQA – 56,- Kč/den, pokryté ferraty D, VHT až 5000 m., zimní sporty v Evropě jsou v základu, krytí 5 mil.
3. VZP – 59,- Kč/den, ferraty do C, divodá voda do WW IV, VHT do 5000 m. Za 70,- Kč/den pak jsou pokryté ferraty do D, divoká voda do WW V., kite aj. Krytí 3 mil.
A dále pořadí podle ceny za den:
ČSOB – 51,- Kč/den, krytí 7 mil., kryté ferraty do C, VHT do 5000 m., zásah horské služby, zimní sporty za samostatné připojištění.
AXA – 57,- Kč/den, krytí 2,5 mil., pokryté kanoe a kajak do WW III, ferraty do C, sněžnice, VHT do 5000 m.
KOOPERATIVA – 60,- Kč/den, krytí 10mil.!, pokryto VHT do 5000 m., vodní sporty, sjíždění řek do WW II., ferraty do C, lyžování. Škoda, že nepojistí ferraty víc než C, jinak by toto byla asi favoritka.
U všech cest je ale potřeba, aby si každý nastudoval a našel ten produkt, který bude vyhovovat jeho cestovatelským záměrům! Tento článek prezentuje pouze můj osobní názor a osobní doporučení!
Přeji šťastnou cestu!
